Nejvyšší hora Německa přes Höllental:: [ Vytvořeno 07.07.2010 ]
[ Shlédnuto 593x ]

Výstup na Zugspitze

Z výchozího místa, kterým je parkoviště v Hammersbach (754 m.n.m) vycházíme do hor po turistické značce 831a, která nás lesem dovede až k chatě Klamm Hutte (1050 m.n.m), kde vcházíme do soutěsky Höllental klamm. Soutěska bývá během dne zpoplatněna 3 EUR za vstup, ale brzy ráno je zde možno projít zdarma. Cesta soutěskou prochází mnoha tunely, lávkami a mosty, a proto je třeba se připravit na všude přítomnou stékající vodu. Nedaleko konce soutěsky se nachází turistická chata Höllentalanger hutte, odkud již je vidět první úsek ferráty.


Pod nástupem na ferrátu již vidíme z dálky skupinu turistů, kteří jdou před námi. V Německu naštěstí není tento den státní svátek, a tak nečekáme pod ferrátou dlouho. O víkendech jsou čekací doby dle průvodců několikrát delší. Samotný úsek první ferráty je výborně zajištěn a lana nejsou nikde poškozena. Od našeho nástupu až po konec první ferráty silně prší, ale ferráta je naštěstí po celou dobu schůdná i za tohoto počasí.
Další pokračovaní cesty je až k ledovci pod Zugspitze spíše vysokohorskou turistikou, ale s narůstající výškou se odkrývá pohled do údolí Höllental a na okolní stěny Höllentalspitzen. Před ledovcem nasazujeme mačky a pokračujeme dále. Ledovec je pokrytý mokrým sněhem a mačky ani nejsou potřeba, ovšem to záleží na aktuálním stavu sněhu na ledovci. Cesta ledovcem také vede mimo trhliny.

Po půlhodinové chůzi po ledovci docházíme k druhé ferrátě, kde opět začíná silně pršet. Tentokrát bohužel déšť již nepřestane a my jdeme až na vrchol za špatné viditelnosti a vydatného silného deště. Jištění je zde opět výborné a je tedy možno pokračovat dále i za špatného počasí.
Ferráta pro případ velmi špatného počasí nenabízí žádnou únikovou cestu a je tedy nutno pokračovat dále k vrcholu a nebo zpět do údolí.
I přes hodnocení ferráty jako středně těžká až těžká (dle některých průvodců) potkáváme dva české turisty bez jakéhokoli vybavení

Před vrcholem dosahuje teplota jen čtyř stupňů a v některých místech kudy ferráta prochází je cesta pokrytá ledem.
Na vrchol Zugspitze (2 962 m.n.m) docházíme po 8mi a půl hodinách chůze v příšerném dešti totálně promočení, a proto volíme místo pěšího sestupu cestu lanovkou a zubačkou zpět až do Hammersbach. Cena této cesty je 26 EUR a poslední lanovka z vrcholu v tomto směru odjíždí 16.15. Vetšina cesty zubačkou vede tunelem, a proto není možno se kochat okolím :(. Doba cesty z vrcholu Zugspitze až do Hammerbach trvá kolem 45 minut.


Obtížnost výstupu

Cesta je dlouhá okolo 10 km a náročná je spíše svým převýšením 2 000 výškových metrů. Hodnocení dle průvodce je středně těžká až těžká.

Doprava

Tam a zpět (autem): Praha -> Plzeň -> Rozvadiv -> Regensburg -> Mnichov -> Garmisch – Partenkirchen -> Hammersbach

Parkování a ubytování

Po příjezdu do Hammersbachu parkujeme na místním parkovišti za 3 EUR na den. (Pozor automat na parkovišti bere pouze mince) Zde je možno využít toalety toi toi, ale stanování zde není možné. Vydáváme se tedy po cestě směrem do hor a po pár set metrech nacházíme velkou autobusovou zastávku, kde přečkáme noc. Pohodlnější turisti mohou využít místní kemp.

Voda

Mimo ferrátové úseky vede cesta stále podél potoka a vodu je tedy možno kdykoli doplnit

Použitá mapa

Kompass 790 - Garmisch – Partenkirchen Mittenwald