Z obce Schmilka na Grosser Winterberg:: [ Vytvořeno 13.05.2009 ]
[ Shlédnuto 13408x ]

O Grosser Wintergerg

Grosser Winterberg nacházející se jen pár kilometrů od česko-německé hranice je se svou výškou 556 m.n.m druhou nejvyšší horou Saského Švýcarska. Na jejím vrcholu nalezneme restauraci a 15 metrů vysokou rozhlednu z roku 1848. I přes probíhající rekonstrukce je rozhledna pro turisty otevřena a to dokonce bezplatně. Rozhledna nám nabízí krásné výhledy do Saského i Českého Švýcarska. Dále se na vrcholu Grosser Winterberg nachází také informační středisko národního parku Saské Švýcarsko.

Náš výlet

Po příjezdu do obce Schmilka, která se nachází hned za hranicemi České republiky, zjišťujeme, že všechna placená i neplacená parkoviště jsou již do posledního místa obsazená, a proto pokračujeme v jízdě dále do Německa. Asi po třech kilometrech za obcí Schmilka bezplatně parkujeme na odstavném parkovišti.
V případě, že se to stane i Vám, doporučuji jít zpět do obce Schmilka, kde začíná turistická značka, po cyklostezce podél Labe, což je mnohem bezpečnější než chůze po silnici bez chodníků.


V obci Schmilka se napojíme na zelenou turistickou stezku, která nás po hodině dovede na vrchol Grosser Winterberg. Cestou zdoláváme větší převýšení po dřevem zpevněných schodech. Na vrcholu vystoupáme na nově zpřístupněnou dřevěnou rozhlednu a fotíme okolí.
Z vrcholu již pokračujeme po modře značené turistické stezce, která nás povede přes nádherný čistě zelený les až k místu s názvem Heilige Stiege. Během cesty lesem se nám odkryje pohled do údolí s fotogenickými skalními útvary.
Z rozcestí Heilige Stiege sestupujeme žlutou stezkou po dlouhých železných schodech vedoucích mezi skalními bloky.

Na vrcholu Grosser Winterberg

Po zdolání posledního schodu směrem dolů nevěřícně koukáme na turisty, kteří se vydali opačným směrem a budou po vysokých schodech stoupat vzhůru.
Žlutá stezka, na kterou jsem se napojili nás již dovede po vyšlapaném lesním „chodníku“ až do našeho výchozího místa. Obce Schmilka.


Doprava

Cesta tam a zpět: (autem) Praha -> Ústí nad Labem -> Děčín -> Hřensko -> Schmilka
Možno také využít vlakovou dopravu do stanice Schona a přívozem se přepravit do obce Hřensko odkud je Schmilka cca 2 km.

Obtížnost a charakter trasy

Nejnáročnější části výletu je výstup na vrchol Grosser Winterberg, poté se jedná o hřebenovou tůru.

Použitá mapa

Národní parky České a Saské Švýcarsko 1:50 000 – Klub českých turistů