Z Ráztoky přes Pustevny na Radhošť:: [ Vytvořeno 10.02.2009 ]
[ Shlédnuto 6741x ]

O hoře Radhošť

Hora Radhošt (1 129 m.n.m) z níž byl roku 1868 odvezen jeden ze základních kamenů na stavbu Národního divadla, se tyčí nad městy Rožnov pod Radhoštěm a Frenštát pod Radhoštěm.
Na vrcholu hory a hřebeni k němu vedoucím nalezneme hned několik míst, které stojí za návštěvu.
Již z dálky je dobře viditelný televizní převaděč, ale i přesto je hora známější díky dřevěné poutní kapli svatého Cyrila a Metoděje z roku 1898 a sousoší Cyrila a Metoděje s křížem, které se před kaplí nachází.
Jen pár set metrů od vrcholu hory nalezneme krásnou horskou chatu Radegast, která nabízí ubytování či občerstvení. Jestliže se rozhodneme putovat dále po hřebeni, pak po dvou kilometrech narazíme na sochu pohanského boha Radegasta.


Výstup na vrchol

Po příjezdu do Ráztoky (585 m.n.m) v obci Trojanovice parkujeme auto na placeném parkovišti (50 kč/den) a vydáváme se po červené turistické značce na horské sedlo Pustevny (1 018 m.n.m). Tento úsek cesty není nijak náročný přesto si jej můžeme zkrátit pomocí lanové dráhy, jenž nás do sedla vyveze.
Na Pustevnách je možno se občerstvit v krásných dřevěných chatách, které nemají daleko ke stavením z pohádky O Mrazíkovi.
Ze sedla se vydáme po modře značené hřebenové trase končící po čtyřech kilometrech na vrcholu hory Radhošť.

Část cesty vedoucí po hřebeni má jen nepatrná převýšení a v zimě je pro svou upravenost vhodná pro běžkaře. Jen pár set metrů od sedla Pustevny se nachází vyhlídka Cyrilka, z níž se můžeme kochat pohledem na město Frenštát pod Radhoštěm či hory Tanečnice nebo Kněhyně. Známější než vyhlídka Cyrilka je však socha pohanského boha Radegasta, která je ze sedla vzdálena dva kilometry.
Během úseku, kterým putujeme po hřebeni, lze pozorovat daleké okolí, ale také se něčemu dočíst na informačních tabulích, které jsou podél trasy umístěny.
Z vrcholu Radhoště se rozhodneme sejít do Ráztoky po zeleně značené turistické trase o délce 4 kilometry, která rovněž prochází parkovištěm v Ráztoce.


Doprava

Cesta tam a zpět autem: Ostrava -> Frýdek-Místek -> Čeladná -> Kunčice pod Ondřejníkem -> Trojanovice

Obtížnost a charakter trasy

Z Ráztoky větší převýšení k horskému sedlu Pustevny (možno využít lanovou dráhu), poté již hřebenová trasa bez většího převýšení. Celková délka popisované trasy je 12 km.

Použitá mapa

Moravskoslezské Beskydy 1:50 000 – Shortcard