Nejvyšší hora Šumavy Grosser Arber (1 452 m.n.m):: [ Vytvořeno 26.01.2009 ]
[ Shlédnuto 19592x ]

O hoře Grosser Arber – Velký Javor

Grosser Arber (Velký Javor) se tyčí nad obcí Bayerisch Eisenstein (Bavorská ruda), která leží na česko-německých hranicích. Se svou výškou 1 452 m.n.m je tato hora nejvyšší horou Šumavy, a však již na německé straně. Hora je lehce rozeznatelná nejen díky své výšce, ale také díky dvěma meteorologicko vojenským kopulím, které lze na vrcholu spatřit již z dálky. Dále se na vrcholu hory nachází několik turistických chat, stanice horské služby a také kamenná kaplička s umrlčími deskami. Za hezkého počasí je z křížem označeného vrcholu údajně vidět obrysy Rakouských a Německých Alp.

Turistické výstupy jsou na této hoře z naší zkušenosti čistě letní záležitostí neboť v zimě je hora zcela odevzdána lyžařům, kteří zde mají možnost využívat 15 km sjezdovek. Nahoru se je možné nechat vyvést kabinovou i sedačkovou lanovkou.
Lyžařům doporučujeme k návštěvě oficiální stránky hory Grosser Arber www.arber.de


Výstup na vrchol

Po příjezdu a zaparkování auta na bezplatném parkovišti přímo pod dolní stanicí lanovky se snažíme horu zdolat po turistické trase B, která nás má dovést za dvě hodiny až na vrchol. Máme za sebou sotva pár set metrů a již po pás zaboření ve sněhu a zjišťujeme, že cesta není prošlapaná. Z důvodu velké sněhové nadílky se vzdáváme a i přes zákaz se vydáváme podél sjezdovky s nejmenším počtem lyžařů označené písmenem G až k horní stanici lanovky. Odtud již vede stezka určená pro výstup k samotnému vrcholu Grosser Arber. Během celého našeho zimního výstupu na Velký Javor nepotkáváme nikoho jiného, kdo by neměl na nohou lyžáky:)


Doprava

Cesta tam a zpět autem: Praha (dálnice) -> Plzeň -> Klatovy -> Železná ruda -> Bayerisch Eisenstein
Celková vzdálenost trasy z Prahy k parkovišti pod Grosser Arber je kolem 180 km – námi zajeto za dvě hodiny

Obtížnost a charakter trasy

Při velkém množství sněhu je bez sněžnic při pěší túře vhodná cesta podél sjezdovky, i když není zcela povolena. Při chůzi po sjezdovce budeme muset zdolat větší převýšení na malé vzdálenosti